Ενεργοί πολίτες και σκοτεινοί ουρανοί

Σήμερα, ΠαρΕνεργοί πολίτες και σκοτεινοί ουρανοίασκευή 13/05/2022 στην Παπαχαραλάμπειο Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου 24 μαθητές του 2ου Γυμνασίου Ναυπάκτου παρακολούθησαν από ειδικούς επιστήμονες μια εισήγηση για «Αστροπαρατήρηση και φωτορύπανση του πλανήτη» και ενημερώθηκαν αναλυτικά πως μπορούν να συμμετάσχουν σε καταγραφή πληροφοριών σχετικά με την φωτορύπανση.

Έτσι, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να καταγράψουν πληροφορίες για τη φωτορύπανση στο περιβάλλον τους τις οποίες θα καταχωρήσουν σε ειδική ψηφιακή πλατφόρμα, δημιουργώντας μια μεγάλη βάση δεδομένων προκειμένου να βοηθήσουν στην προσπάθεια που γίνεται για τη μείωση της φωτορύπανσης του πλανήτη μας.

Η δράση διοργανώθηκε από τη Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Πατρών, την Παπαχαραλάμπειο Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου και το Ελληνικό Παράρτημα του Dark Sky Association και γίνεται στο πλαίσιο του έργου της ΒΚΠ Citizen-enhanced open science in Southeastern Europe Higher Education knowledge hubs (Erasmus+)

Ευχαριστούμε τον κ. Τσάκωνα Γιάννη, προϊσταμένο της Βιβλιοθήκης & Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Πατρών, τον κ. Παπαλάμπρου Αντρέα, πρόεδρο του ελληνικού παραρτήματος της IDA, τον κ. Μπέκο Αντώνη, διευθυντή του 2ου Γυμνασίου Ναυπάκτου, τους μαθητές του 2ου Γυμνασίου Ναυπάκτου και του συνοδούς καθηγητές τους.