Διαπολιτισμικό προγραμμα

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΡΟΜΑ

ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ & ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ

Για την Ιστορία, τη Γλώσσα & τον Πολιτισμό των Ρομά

Το Κέντρο Κοινότητας - Παράρτημα Ρομά της Διεύθυνσης Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Κοινωνικών Υποθέσεων του Δήμου Ναυπακτίας και η Παπαχαραλάμπειος Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου, στο πλαίσιο της Δράσης: Ταξίδι στο Κέντρο των Πολιτισμών και με την ευγενή συνδρομή των Ομάδων Δράσης για την Υποστήριξη της Κοινωνικής Ένταξης και Ενδυνάμωσης των Ρομά Δυτικής Ελλάδας & Κεντρικής Μακεδονίας, προσκαλούν τους μαθητές και τις μαθήτριες, που φοιτούν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ηλικίας 8- 12 ετών, στη διαπολιτισμική δράση εκπαίδευσης με τίτλο:

Ταξίδι στον Πολιτισμό των Ρομά”

με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ρομά, 8 Απριλίου, η οποία θα γίνει ημέρα Σάββατο 8 Απριλίου 2023, ώρα 10:00 με 12:00, στην Παπαχαραλάμπειο Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου. Σκοπός της δράσης αυτής, είναι η γνώση, η αναγνώριση, η διαπολιτισμική επικοινωνία και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για την πολιτισμική ταυτότητα των Ρομά, μέσα από την Ιστορία, τη Γλώσσα και τις παραδόσεις τους.

Υπεύθυνες δράσης: Αδαμοπούλου Χαρούλα (Παιδαγωγός Κέντρου Κοινότητας- Παραρτήματος Ρομά Δήμου Ναυπακτίας), Ζαφειροπούλου Αδριανή (Αρχειονόμος Βιβλιοθηκονόμος- Παπαχαραλάμπειου Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Ναυπάκτου),

Συμμετέχουν οι Παιδαγωγοί: Γρηγοροπούλου Όλγα (Παιδαγωγός - Ομάδας Δράσης για την Ενδυνάμωση για την Κοινωνική Ένταξη και Ενδυνάμωση των Ρομά Δυτικής Ελλάδας) & Καλπαζίδου Γεωργία (Φιλόλογος - Ομάδας Δράσης για την Υποστήριξη της Κοινωνικής Ένταξης και Ενδυνάμωσης των Ρομά Κεντρικής Μακεδονίας)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Παπαχαραλάμπειος Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου (26340 27388)

Δελτίο τύπου Ναύπακτος 6/4/2023.
Ακολουθεί το Δελτίο τύπου.