Παιδικό Τμήμα

Με γνώμονα την πεποίθησή μας ότι η αγάπη για το βιβλίο και η φιλαναγνωσία πρέπει να καλλιεργείται από μικρή ηλικία διαμορφώθηκε και λειτουργεί στον πρώτο όροφο ένας ελκυστικός, λειτουργικός και φιλόξενος χώρος για τους μικρούς φίλους της Βιβλιοθήκης και τους συνοδούς τους. Στο Παιδικό Τμήμα υπάρχει πλούσια συλλογή παιδικών βιβλίων, ταξιθετημένων ανάλογα με τις ηλικίες στις οποίες απευθύνονται. Επίσης, υπάρχουν διάφορα παιδικά παιχνίδια, όπως σκάκι και άλλα επιτραπέζια.Στον ίδιο χώρο διοργανώνονται τα τελευταία χρόνια εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες για παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας με ποικίλη θεματολογία και βασικούς στόχους την καλλιέργεια της αγάπης για το διάβασμα και την ανάδειξη της Βιβλιοθήκης σε χώρο δημιουργικότητας, ψυχαγωγίας και κοινωνικοποίησης.