Η Παπαχαραλάμπειος Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-2024, διοργανώνει και υλοποιεί για τα Δημοτικά σχολεία τα κάτωθι εκπαιδευτικά προγράμματα:

“Μπαίνοντας στα παπούτσια των άλλων!” : Μα χωράμε να μπούμε στα παπούτσια των άλλων; Πώς μπορεί να γίνει αυτό; Ελάτε στη Βιβλιοθήκη να ανακαλύψουμε πώς μπορούμε να μπούμε στη θέση των άλλων, να κατανοήσουμε διαφορετικές αντιλήψεις, αξίες, συναισθήματα, συμπεριφορές, να έρθουμε σε επαφή με διαφορετικές πολιτισμικές ταυτότητες και όχι μόνο να αποδεχτούμε αλλά και να αγκαλιάσουμε τη διαφορετικότητα.

Το πρόγραμμα αυτό διαπολιτισμικής εκπαίδευσης απευθύνεται σε μαθητές Β΄ έως και ΣΤ΄ Τάξης Δημοτικού, με στόχο να βοηθήσει τα παιδιά, μέσα από ειδικά σχεδιασμένα παιχνίδια και δραστηριότητες, να:

• Κατανοήσουν τις αξίες της πολιτισμικής πολυμορφίας, τον διαπολιτισμικό διάλογο και τον αμοιβαίο σεβασμό.
  • Αναπτύξουν την ικανότητά τους να επικοινωνούν κατάλληλα και αποτελεσματικά εντός ενός διαπολιτισμικού πλαισίου κατανοώντας την επιρροή και τη σημασία του πολιτισμού σε όλες τις πτυχές της ανθρώπινης ζωής.
  • Εκφράσουν ελεύθερα τις ιδέες τους, τις πολιτιστικές αξίες και πεποιθήσεις τους, τις ιστορίες και τις εμπειρίες τους.

Step Up Your Style final

📍 Παπαχαραλάμπειος Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου

☎️  Καθημερινές (πρωινές ώρες) κατόπιν συνεννόησης και επικοινωνίας (26340 27388)

🚻  Ηλικία: παιδιά των τάξεων Β' έως και ΣΤ' Δημοτικού.

🕐 Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά

“Ταραξίες και ψίθυροι στη Βιβλιοθήκη”: Τι συμβαίνει όταν ανοίγεις ένα βιβλίο; Κόσμοι καινούργιοι ξεδιπλώνονται με μαγικά πλάσματα που άλλοτε είναι φίλοι, οδηγοί και υπερασπιστές, και άλλοτε επικίνδυνοι μαχητές με αινιγματικές διαθέσεις.

Με αφορμή το Λογοτεχνικό έτος Άλκη Ζέη, το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα, σχεδιασμένο από μουσειοπαιδαγωγούς και με την υποστήριξη της Εθνικής Βιβλιοθήκης, προσκαλεί τους μαθητές Β΄ έως και  Δ’ Δημοτικού να δημιουργήσουν μαγικά πλάσματα παρέα με το αγαπημένο όλων καπλάνι της Άλκης Ζέη. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα τα παιδιά θα:

• Έρθουν τα παιδιά σε μια πρώτη επαφή με το έργο της Άλκης Ζέη.
  • Αισθανθούν τη Βιβλιοθήκη ως σημείο εκκίνησης ταξιδιών στη φαντασία και ως τόπο συνάντησης με τους συγγραφείς και τα έργα τους.
  • Χρησιμοποιήσουν τη δημιουργικότητά τους για να συνθέσουν με παιγνιώδη τρόπο μια ιστορία και να φτιάξουν το δικό τους μαγικό πλάσμα, βελτιώνοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο τις λεκτικές τους ικανότητες, την ευρηματικότητα, τη φαντασία τους και τον δημιουργικό τρόπο σκέψης τους.

afisa teliki

📍 Παπαχαραλάμπειος Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου

🚻  Ηλικία: παιδιά των τάξεων Β' έως και Δ' Δημοτικού.

🕐  Διάρκεια: 1 ώρα και 30 λεπτά