Επισκέψεις σχολείων και ξεναγήσεις

Ξενάγηση σχολείων

Η Βιβλιοθήκη αναλαμβάνει κατόπιν συνεννόησης (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και τηλ. 26340 27388) ξεναγήσεις στους χώρους της για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, αλλά και για οργανωμένες ομάδες επισκεπτών. Οι ξεναγήσεις γίνονται πάντα σε ώρες λειτουργίας, διαρκούν 30΄-60΄και περιλαμβάνουν μια σύντομη και ευχάριστη βόλτα σε όλους τους χώρους με παράλληλη αναφορά στις υπηρεσίες που προσφέρονται.

Στόχος είναι να φέρουμε σε επαφή το ευρύ κοινό και  κυρίως τους μαθητές  με το υλικό και τις υπηρεσίες της Βιβλιοθήκης.

Επίσης, διοργανώνονται εκδηλώσεις που προωθούν την φιλαναγνωσία, την καινοτομία και τη δημιουργικότητα με σχεδιασμό και διεξαγωγή εκπαιδευτικών προγραμμάτων για παιδιά σχολικής ηλικίας που θα δρουν συμπληρωματικά προς το έργο του σχολείου και που θα ενθαρρύνουν τους μαθητές  να συμμετέχουν ενεργά, να απελευθερώνουν τον τρόπο σκέψης τους, να εκθέτουν τους προβληματισμούς τους και να μυηθούν στα μονοπάτια της αποτελεσματικής αναζήτησης και χρήσης πληροφοριών